Daj się poznać 2017 - podsumowanie

 | 

Nastał ten dzień. Konkurs Daj się poznać 2017 został oficjalnie zakończony.

O konkursie

W tegorocznej edycji konkursu Daj się poznać, wystartowało 981 uczestników. Jednym ze śmiałków byłem także ja. Niespełna tysiąc programistów, przez 3 miesiące, mierzyło się z własnymi słabościami. Efekt - oszałamiający - prawie 8000 postów!

Prawie TYSIĄC programistów, prawie TYSIĄC blogów! Do polskiej dev-blogosfery wskoczyło prawie 8000 postów! - Maciej Aniserowicz

Do wymarzonego finału zakwalifikowało się 183 najwytrwalszych. To z nich wybierzemy niebawem laureatów tegorocznej edycji.

Gala finałowa Daj się poznać

Podsumowanie konkursu zostało zaanonsowane na 17 czerwca. Gala Finałowa odbędzie się w biurze Microsoft.

17 czerwca spotkamy się w ok 150 osób na Gali Finałowej w biurze Microsoft na Alejach Jerozolimskich. Tam calutki dzień zapełniony będzie ciekawymi wystąpieniami, emocjami i rozmowami. - Maciej Aniserowicz

Ja w konkursie

Głównym celem, który dodawał mi sił, podczas trwania konkursu, była... NAUKA nowych technologii. Tak, to właśnie dlatego przystąpiłem do konkursu. Tak, to właśnie dlatego, sporo razy budziłem się niewyspany. Tak, to właśnie dlatego byłem czasem zdenerwowany i ponury. Teraz, po tych niespełna trzech miesiącach, zdaję sobie sprawę z tego, że pisanie kodu i przelewanie swoich doświadczeń na bloga jest najzwyczajniej w świecie męczące. Zdobyłem jednak dzięki temu tak cenne doświadczenie, że śmiało mogę polecić start każdemu w kolejnej (daj Boże) edycji Daj się poznać.

Angular, Go i Mongo

Kolejnym celem było wykorzystanie poznanego wcześniej języka TypeScript do napisania aplikacji front-endowej, w oparciu o framework Angular. Udało mi się postawić szkielet aplikacji, obsłużyć kilka końcówek i przewertować kilka tomów dokumentacji :-) Generalnie, jestem bardzo zadowolony. Wcześniej byłem nieco sceptycznie nastawiony, ale teraz dostrzegam potencjał, jaki drzemie w odświeżonym frameworku Google'a.

Go golang sprawdził się idealnie do backendu mojej aplikacji. Wystawienie tych kilku endpointów to była najprawdziwsza przyjemność. Prosta składnia, przejrzysta dokumentacja i tutoriale oraz ogrom bibliotek sprawiły, że praca postępowała szybko i bezboleśnie. Ogromne brawa należą się także community zgromadzonemu wokół języka. Robią kawał dobrej i solidnej roboty.

W pakiecie do Angulara i Go była jeszcze MongoDB. Nierelacyjna baza danych była uzupełnieniem mojej pracy full-stack developera. Podczas trwania projektu musiałem się co nieco o niej dowiedzieć, ale była to bardzo wybiórcza wiedza. Z tyłu głowy jednak zostawiam Mongo i obiecuję wrócić do nauki wkrótce.

Chatbot

Prace nad projektem Shopping Manager zostały w pewnym momencie zepchnięte na dalszy plan. Powodem był inny projekt, który musiałem wtenczas zrealizować. Temat dotyczył chatbotów. Wydał mi się na tyle interesujący, a pierwszy post spotkał się z tak zadziwiająco dobrym przyjęciem, że postanowiłem pójść za ciosem i stworzyć miniserię poświęconą tworzeniu chatbotów. Temat niezwykle ciekawy i bardzo modny. Na pewno będzie kontynuacja, bo pomysłów w tej dziedzinie mam niezwykle dużo.

Na koniec

Kończąc moją wypowiedź, chciałbym podziękować wszystkim, którzy odwiedzali mojego bloga. Dostałem sporo feedbacku odnośnie moich postów, większość na Slack Devs PL oraz poprzez formularz kontaktowy. Pojawiły się zarówno miłe słowa, jak i konstruktywna krytyka. Za wszystkie komentarze, wiadomości i maile, serdeczne dzięki!


Profile picture

Dawid Ryłko
Github | Twitter | Linkedin

Copyright © 2024 Dawid Ryłko