1.  | 
    Płytki domino rozłożone płasko na planszy.

    Artykuł przedstawia etapy tworzenia algorytmu w JavaScript, służącego do obliczania liczby możliwych układów płytek domino (pokryć dimerowych) na kwadratowej planszy o wymiarach 2n x 2n. Rozwiązanie (solver) wykorzystuje programowanie dynamiczne oraz rekurencję, działa na typach Integer i BigInt. Przygotowano również narzędzie do testowania oraz benchmark.

  2.  | 
    Mapa kartograficzna z przypinanymi do niej czerwonymi pinezkami. Photo by GeoJango Maps on Unsplash.

    Sprawdź, jak za pomocą jednego programu w języku JavaScript rozwiązać problem znajdowania najcenniejszych punktów w dwuwymiarowej przestrzeni euklidesowej. Odkryj, jak działa algorytm, który znajduje k-elementowy podzbiór punktów o maksymalnej sumie odległości między nimi.

  3.  | 
    Fotografia przedstawiająca zioła w misce, która stoi na stole obsypanym kwiatami różnych roślin. Photo by Nia Ramirez on Unsplash.

    Rozwiązanie problemu programowania liniowego z maksymalizacją liniowej funkcji celu w kontekście uprawy kwiatów i ziół. Przedstawiiono kroki pozwalające na rozwiązanie zadania, wykorzystując matematyczną optymalizację. Problem został rozwiązany przy użyciu narzędzia CLP z pakietu OR-Tools od Google.

  4.  | 
    Fotografia eleganckiego wnętrza z białymi ścianami i srebrnymi drzwiami windy. Photo by Edwin Chen on Unsplash.

    W tym artykule omówimy pojęcia zakresu zmiennych i hoistingu. Dlaczego zmienne zadeklarowane przez `var` zachowują swoją wartość poza pętlą? Jak `let` i `const` zmieniły podejście do zakresu zmiennych? Odkryjemy również, jak hoisting wpływa na porządek deklaracji zmiennych i funkcji. Sprawdzimy, jakie dodatkowe zabezpieczenia wprowadza tryb ścisły (`strict mode`). Zobacz przykłady i zyskaj pewność w korzystaniu z tych kluczowych elementów JavaScript.

  5.  | 

    Nowy Angular żyje i ma się nad wyraz dobrze. Efektem było wypuszczenie nieco ponad miesiąc temu wersji 4.0.0, z kolei zaledwie przedwczoraj…

  6.  | 

    Pracuję efektywnie, jeśli mam jasno sprecyzowane cele i wymagania. Najwyższy czas skupić się nad logiką aplikacji. Poniższy wpis to pseudo…

  7.  | 
    Logo EcmaScript 2016 - ES7 - Standard języka skryptowego JavaScript wprowadzony w roku 2016.

    Odkryj najnowszą odsłonę ECMAScript 2016 (ES7) - standardu języków skryptowych, w tym JavaScript. Dowiedz się, jakie praktyczne zmiany wprowadza ES7, takie jak `Array.prototype.includes()` i exponentation operator (`**`). Sprawdź, jak te nowości mogą ułatwić codzienną pracę programistyczną. Zapoznaj się również z aktualnym stanem wsparcia przeglądarek dla najnowszych standardów ECMAScript.

  8.  | 
    Równo poukładane książki na półkach w bibliotece. Photo by Eilis Garvey on Unsplash.

    Odkryj Flexbox. Czas na drugi wpis z serii Flexbox Layout. Tym razem skupimy się na potomkach kontenera - czyli children items. Odkryj właściwości takie jak `order`, `flex-grow`, `flex-shrink`, `flex-basis` oraz `flex`. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, jak skutecznie zarządzać rozmieszczeniem i przestrzenią dla elementów wewnątrz kontenera.

  9.  | 
    Zdjęcie niezgrabnie ustawionych pudełek, które zaraz się przewrócą, na tle fioletowych drzwi. Photo by Curology on Unsplash.

    Odkryj Flexbox. Część pierwsza tej serii skupia się na roli rodzica (kontenera) w Flexbox Layout. Dowiedz się, jak właściwości takie jak `display`, `flex-direction`, `flex-wrap`, i `flex-flow` wpływają na elastyczne rozmieszczanie elementów. Ten wpis pomoże ci zrozumieć, jak skutecznie zarządzać wyrównaniem i przestrzenią w kontenerze.

  10.  | 
    Logo Lodash - Biblioteka narzędziowa dla języka JavaScript, służąca do uproszczenia pracy z danymi i manipulacji nimi.

    Odkryj możliwości biblioteki Lodash, aby przerwać monotonię ciągłego pisania tych samych funkcji w JavaScript. Lodash, niskopoziomowa biblioteka, oferuje zwięzłe metody, które znacząco ułatwiają operacje na tablicach, obiektach i łańcuchach znaków. Sprawdź, jak zaoszczędzić czas i uniknąć powielania trywialnego kodu dzięki funkcjom takim jak `_.random`, `_.sample`, `_.times`, `_.difference` czy `_.merge`. Doświadcz korzyści programowania funkcyjnego i zwiększ przejrzystość swojego kodu. Lodash - narzędzie, które sprawi, że pisanie JavaScript stanie się bardziej efektywne i przyjemne.


Profile picture

Dawid Ryłko
Github | Twitter | Linkedin

Copyright © 2024 Dawid Ryłko